Użytkowanie pościeli hotelowej – porady i wskazówki

pościel do hotelu

Niemal każdy gość hotelowy zwraca uwagę na czystość panującą w pokoju, w którym ma spędzić zarezerwowany nocleg. Pierwszym elementem będący niejako „papierkiem lakmusowym” porządku, ładu i komfortu jest oczywiście pościel, gdyż to ona szybko się brudzi. Jak użytkować poszwy na kołdrę, poszewki na poduszki oraz prześcieradło, aby jak najdłużej zachowały schludny i estetyczny wygląd, nie odbiegający od ogólnego standardu hotelu?

Kilka słów o czyszczeniu pościeli hotelowej

Wielu początkujących właścicieli hoteli zastanawia się, co zrobić, aby zakupiona pościel nie traciła na jakości, wskutek ciągłego prania, suszenia i prasowania? Czy może ona zachwycać swoim nieskazitelnym wyglądem, nawet jeśli będzie stale eksploatowana i wystawiana na działanie wody oraz wysokich temperatur? Otóż tak. Wystarczy poddawać ją różnym zabiegom „z głową”, według planu i pewnych reguł.

Jeśli nie chcemy, aby pościel zbyt szybko zaczęła się mechacić, zawsze przewracajmy poszewki na lewą stronę. Zanim skorzystamy z pralki, pamiętajmy o zapięciu guzików i zatrzasków oraz zasunięciu zamków błyskawicznych, jeśli pościel ma właśnie taki sposób wykończenia. Bęben pralki nie może być też przeładowany (maksymalnie 70% pojemności), w innym wypadku prześcieradła i poszwy się nie dopiorą.

Wybielanie pościeli do hotelu

Biała pościel to hotelarski standard. Jest nie tylko uniwersalna i pasuje do pokojów urządzonych w różnych stylach, ale i bez problemu można poddawać ją działaniu środków wybielających (choć ich częste stosowanie bez wątpienia skraca żywotność każdej konfekcji sypialnianej), jeśli goście zostawiają plamy np. po kawie, soku czy tuszu do rzęs. Warto rozważyć zakup wybielaczy ekologicznych, które nie zawierają w swoim składzie chloru.

Niedoprana, zabarwiona pościel nie tylko prezentuje się bardzo nieestetycznie i w wielu osobach budzi wręcz obrzydzenie, ale też może odbić się negatywnie na wizerunku hotelu, dlatego, jeśli mimo wybielacza plam nie da się usunąć – poszwy i prześcieradło trzeba po prostu wyrzucić.

Jaka jest optymalna temperatura prania tkanin?

Jak wiadomo, pranie pościeli w wysokiej temperaturze niweluje przykre zapachy (jedzenia, potu czy brudu) i usuwa różne uporczywe zanieczyszczenia, jednak nie pozostaje bez wpływu na tkaninę. Bieliznę pościelową należy prać przynajmniej w 60 stopniach Celsjusza. Tylko w ten sposób pozbędziemy się wirusów i bakterii. W przypadku prania przemysłowego w hotelach zwykle jest to 90 stopni. Niestety nie każdy materiał pościelowy dobrze znosi pranie w takiej temperaturze, np. jedwab, atłas czy len.

Jak często należy zmieniać bieliznę pościelową?

Jeśli chodzi o częstotliwość prania i dezynfekowania pościeli hotelowej, należy robić to po wymeldowaniu każdego gościa, bez względu na standard obiektu noclegowego. Dlaczego? Ponieważ chodzi tu nie tylko o wygląd bielizny pościelowej, ale i bezpieczeństwo klientów, którzy mogą przecież cierpieć z powodu alergii czy różnych chorób skóry.

Podsumowując, elegancka, wysokogatunkowa pościel hotelowa, o którą odpowiednio zadbamy, może być inwestycją na długie lata. Oczywiście wymaga to od właścicieli obiektów oraz ich pracowników sporo wysiłku i staranności. Pamiętajmy jednak, że zadowoleni klienci chętnie wracają do miejsc, które spełniły ich oczekiwania. Stosując się do powyższych wskazówek, z pewnością zagwarantujecie swoim gościom komfortowy wypoczynek i spokojny sen w czystej, pachnącej oraz estetycznie wyglądającej pościeli. Pościel hotelową i inne tekstylia możesz odnaleźć na stronie producenta ABIP.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *