Filc – rodzaje i zastosowanie

filc dekoracyjny

Filc to materiał znany nam od bardzo dawna. Zwykle kojarzony jest z eleganckimi kapeluszami, domowymi bamboszami lub ocieplaczami do kaloszy. Już samo to zestawienie świadczy o bogatym spektrum zastosowania filcu. Materiał ten może być również używany w rękodziele. Doskonale sprawdza się zarówno do tworzenia ozdób, jak i przedmiotów użytkowych. Poznaj rodzaje filcu, jego zastosowanie oraz cechy.

Filc – niezwykły materiał naturalny

Filc rzadko kojarzony jest z tradycyjną tkaniną, gdyż charakteryzuje się grubością oraz znaczną sztywnością, choć właściwie wykonany jest z włókniny, podobnie jak bawełniane płótno. Wytwarzany jest z owczej wełny, którą czasem łączy się z sierścią innych zwierząt. Jego tworzenie polega na spilśnianiu wełny pod wpływem pary wodnej z dodatkiem substancji chemicznych. W przemyśle produkcja filcu wspomagana jest dodatkowo wysokim ciśnieniem oraz temperaturą. Materiał ten można tworzyć również na sucho, choć metoda ta jest znacznie mniej efektywna i wymaga igłowania. Można powiedzieć, że filc to właściwie mocno tapirowane włosy, które tworzą solidną, zwartą tkaninę.
Warto wiedzieć, że filc posiada świetne cechy izolacyjne. Właśnie z tego powodu może być używany do produkcji nakryć głowy, ocieplaczy do kaloszy czy podkładek pod gorące naczynia. Oprócz tego filc charakteryzuje wysoka higroskopijność – pochłania płyny i nie przepuszcza ich na drugą stronę. Dodatkowo może służyć jako materiał wygłuszający hałas.

Filc techniczny i dekoracyjny

Na rynku możemy odnaleźć dwa rodzaje filcu – filc techniczny oraz filc dekoracyjny. Pierwszy używany jest w przemyśle do tworzenia wkładek do butów, produkcji pantofli i tym podobnych. Może być również wykorzystywany jako nakładki do polerowania metali lub tworzyw sztucznych. Używa się go także w charakterze elastycznych uszczelek czy ochronnych podkładek pod meble. Filc dekoracyjny natomiast jest o wiele delikatniejszy i bardziej finezyjny niż ten techniczny. Występuje właściwie we wszystkich kolorach i może być wykorzystywany w wielu dziedzinach, np. do tworzenia biżuterii, do projektowania ozdobnych aplikacji do torebek, do produkcji zabawek i odzieży.
Dekoracje z filcu możesz oczywiście tworzyć samodzielnie. Najprostszą rzeczą, od której warto rozpocząć przygodę z filcem dekoracyjnym, jest zrobienie własnoręcznych podkładek pod kubki lub gorące naczynia. Wśród wielu kolorów możesz wybrać te, które będą dobrze komponowały się z Twoimi wnętrzami. Za pomocą nożyka do tapet bez trudu wytniesz pożądane wzory w filcu dekoracyjnym. W ten sposób możesz stworzyć podkładki tematyczne, np. na Boże Narodzenie lub Wielkanoc. Jeśli nie masz pomysłu na ciekawe wzory, spróbuj poszukać inspiracji lub gotowych szablonów w Internecie. Z pewnością znajdziesz coś dla siebie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *