Nowocześnie i z pomysłem – jak urządzić biuro?

aranżacja biur

Aranżacja biura to nie lada wyzwanie. Będzie ono bowiem stanowiło nie tylko miejsce pracy, lecz także centrum spotkań biznesowych z Twoimi klientami. Bez względu na to, czy Twoja firma jest duża, czy mała, zatrudnia wielu pracowników, czy tylko kilku – nowoczesne i ergonomiczne biuro to podstawa dobrego funkcjonowania pracowników. Jak urządzić przestrzeń, by spełniała oczekiwania wszystkich odwiedzających? Koniecznie skorzystaj z naszych podpowiedzi.

Minimalizm i prostota

Aranżacja biura nie jest łatwa, jednak przy odrobinie wiedzy i doświadczenia możesz uwinąć się z tym bardzo szybko. Musisz jednak pamiętać o kilku zasadach. Po pierwsze – Twoje biuro powinno być stonowane. Oczywiście, jeśli prowadzisz pracownię graficzną lub agencję reklamową, szare ściany i proste meble mogą nie zdać egzaminu. W innym przypadku jednak wstrzemięźliwość w wystroju wnętrz sprawdzi się doskonale. Każdy z nas ma bowiem inny gust, a nadmiar dodatków może sprawić, że odwiedzający Cię klienci będą kojarzyli Twoją firmę jako tę z brzydkim biurem lub chaotycznym wystrojem. Aby tego uniknąć, wybierz sprawdzone, proste rozwiązania bez zbędnych ozdób.

W aranżacji biura często mniej znaczy więcej. Jeśli nie masz wystarczającego doświadczenia w projektowaniu wnętrz, postaw na ponadczasowe rozwiązania. W każdym biurze doskonale sprawdzą się drewniane meble. Te ciemne nadadzą wnętrzom elegancji, jasne natomiast sprawią, że Twoje biuro będzie uchodziło za nowoczesne. Drewno doskonale koresponduje z metalowymi dodatkami. Jeśli chcesz nadać swoim wnętrzom iście nowoczesnego charakteru, postaw na drewniane biurka na stalowych nogach.

Kolory i dodatki

Choć w aranżacji biur ważne są prostota i minimalizm, Twoja przestrzeń wcale nie musi być nudna. Co prawda nie w każdej branży wpada mieć wielokolorowe ściany, futurystyczne obrazy i oryginalne, wielobarwne dodatki, jednak w niektórych sytuacjach sprawdza się to doskonale. Warto na przykład wiedzieć, że niebieski pobudza kreatywność. Czerwony zaś wzmaga uwagę, a często może wzbudzać niepokój.  Do działania pobudza zaś żółty czy pomarańczowy. Dzięki tym informacjom możesz z rozmysłem zaaranżować swoje biuro.

Jeśli zaś chodzi o dodatki – zawsze doskonale sprawdzają się rośliny. Zielone kwiatki doniczkowe prowadzają do wnętrza nieco życia oraz ocieplają atmosferę. Sam kolor kojarzony jest ze spokojem i szczęściem oraz komfortem. Zadbaj o pracowników, stawiając na ich biurkach żywe rośliny. Pamiętaj jednak, że takich „towarzyszy” należy regularnie podlewać i umożliwiać im dostęp do słońca.

Open space – czy to dobry pomysł?

Aranżacja biura typu open space zyskuje wielu zwolenników. Cała idea polega na zgromadzeniu stanowisk pracowników w jednym dużym pomieszczeniu. Pomysł ten ma ułatwić komunikację i integrację pracowników. Badania wykazują, że osoby, pracujące w open space mają lepsze wyniki w porównaniu do tych, zamkniętych w oddzielnych gabinetach. Dzięki open space nie musisz martwić się o zagospodarowanie przestrzeni, a Twoje pomieszczenia sprawiają wrażenie większych. Niestety, rozwiązanie to nie zawsze zdaje egzamin.

Otwarta przestrzeń i duża liczba pracowników negatywnie wpływają chociażby na jakość powietrza w biurze, co może przerodzić się w częstsze zachorowania. Ponadto praca w takim systemie wywołuje hałas, przeszkadzający w koncentracji. Wielu osobom przeszkadza również brak prywatności oraz stała kontrola zwierzchnika, który w modelu open space staje się częścią zespołu i nie zajmuje oddzielnego pomieszczenia.

Aranżacja biur wymaga wielu umiejętności, dlatego warto zlecić ją komuś, kto ma w tej materii spore doświadczenie. Jeśli więc Twoja sytuacja finansowa jest stabilna, skontaktuj się z firmą, oferującą projektowanie biur lub fit-out, czyli usługę, zawierającą w sobie wszystko, czego potrzebujesz – od projektu aż po prace wykończeniowe. Odmień swoje biuro już dziś!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *