Jak założyć agencję marketingową?

agencja marketingowa

Świat marketingu przyciąga coraz więcej osób wysokimi zarobkami i możliwością współpracy z najlepszymi markami na rynku. Oprócz freelancingu i bezpośredniej pracy z firmami możesz zdecydować się na bardziej oficjalne rozwiązanie, jakim jest agencja marketingowa. Planujesz ją założyć, jednak nie wiesz, od czego zacząć? Przygotowaliśmy dla Ciebie krótki poradnik, w którym znajdziesz wszystkie niezbędne informacje, które pozwolą Ci postawić pierwszy i najważniejszy krok w branży.

Czym jest agencja marketingowa?

Zacznijmy od podstaw – czym właściwie jest i czym zajmuje się agencja marketingowa? Na rynku możesz znaleźć zarówno firmy, które specjalizują się w kompleksowych działaniach, jak i te skupiające się wyłącznie na konkretnych czynnościach. Do głównych zadań agencji marketingowej należy przygotowywanie kampanii reklamowych i tradycyjnych, i  internetowych, wsparcie przedsiębiorstwa w kreowaniu wizerunku online, w tym poprzez projektowanie stron internetowych i opracowywanie wspomnianych kampanii, tworzenie strategii komunikacji marki w mediach społecznościowych i systemie reklamowym AdWords czy też pozycjonowanie. Dodatkowo agencja marketingowa może również specjalizować się w organizacji eventów i planowania wszystkiego, co jest związane z wydarzeniami marki.

Pierwszy krok – oficjalne założenie agencji marketingowej

Na samym początku niezbędne jest założenie działalności gospodarczej lub spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, cywilnej i jawnej. W przeciwieństwie do wielu innych zawodów agencja marketingowa nie wymaga posiadania żadnych konkretnych uprawnień, więc tak naprawdę może ją otworzyć każdy, kto czuje się na siłach, aby prowadzić własny biznes. Po złożeniu odpowiedniego wniosku w urzędzie właściwym dla miejsca zamieszkania należy również postarać się o wpis do Krajowego Rejestru Sądowego (obowiązek ten nałożony jest wyłącznie na osoby zakładające spółkę z. o.o. bądź jawną). Po dopełnieniu wspomnianych formalności świeżo upieczony przedsiębiorca staje przed wyborem formy opodatkowania i skorzystania z możliwości zostania podatnikiem VAT.

Agencja marketingowa, podobnie jak i pozostałe działalności, jest obciążona obowiązkiem odprowadzania właściwych składek do ZUS-u oraz konieczności założenia konta firmowego w wybranym przez przedsiębiorcę banku.

Agencja reklamowa – gdzie i z kim będziesz pracować?

Jeśli zdecydujesz się na założenie jednoosobowej działalności gospodarczej, nie ma potrzeby wynajmowania lokalu. Jednak gdy Twoja agencja marketingowa będzie zatrudniać większą liczbę pracowników, warto pomyśleć o miejscu, w którym będziesz mógł nie tylko pracować w komforcie ze swoim zespołem, lecz także spotykać się z klientami. Na co warto zwrócić uwagę, szukając lokalu idealnego dla agencji marketingowej? Przede wszystkim na jego przestrzeń – oprócz miejsc pracy powinna znaleźć się w nim sala konferencyjna i kuchnia. Warto również zadbać o właściwą lokalizację – im bliżej centrum, tym lepiej.

Agencja marketingowa nie odniesie sukcesu bez odpowiedniego zespołu. W zależności od tego, jakich klientów chciałbyś obsługiwać, konieczne będzie zatrudnienie grafika oraz specjalistów od tworzenia i realizacji konkretnego typu kampanii. Nawet jeśli Twój startowy budżet jest ograniczony, to wraz ze zwiększającą się liczbą klientów, będziesz mógł pozwolić sobie na zatrudnienie kolejnych członków zespołu.

Założenie agencji reklamowej wbrew pozorom nie różni się od rozpoczęcia działalności jako każdy inny przedsiębiorstwa. To utrzymanie się na rynku może stanowić problem – nieustannie rosnąca konkurencja okazuje się wyzwaniem dla początkujących przedsiębiorców. Zaczynając swoją karierę w świecie marketingu, powinieneś zgromadzić zespół specjalistów, posiadać odpowiedni sprzęt i dopełnić formalności. Następne kroki zależą wyłącznie od Ciebie. Powodzenia!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *