Rozliczenie z Holandii – zwrot podatku a praca za granicą

rozliczenie z holandii

Zdecydowałeś się na wyjazd do Holandii i rozpocząłeś tam legalną pracę? W takim razie od Twojego comiesięcznego wynagrodzenia potrącano zaliczkę na poczet podatku dochodowego, a Ty po zakończeniu roku podatkowego powinieneś złożyć deklarację w miejscowym urzędzie skarbowym. Czy rozliczenie z Holandii jest obowiązkowe? Komu przysługuje możliwość ubiegania się o zwrot nadpłaconych składek? Do kiedy należy dostarczyć zeznanie? Na te i inne pytania odpowiadamy w tym artykule.

Czy rozliczenie z Holandii jest obowiązkowe?

Obowiązek rozliczenia z holenderskim urzędem skarbowym spoczywa wyłącznie na zameldowanych mieszkańcach tego państwa. W przypadku osób zatrudnionych tymczasowo zazwyczaj nie ma konieczności składania deklaracji, jednak istnieją pewne wyjątki. Kiedy w takim razie sezonowy pracownik musi złożyć zeznanie podatkowe? Wyróżniamy trzy następujące sytuacje:

  • otrzymanie od holdenderskiego fiskusa oficjalnego pisma, instruującego do dokonania rozliczenia,
  • przesłanie na wskazany adres druku lub formularza C-biljet z danymi osobowymi mieszkańca i numerem BSN,
  • konieczność dopłaty przynajmniej 45 euro podatku.

Rozliczenie z Holandii dokonywane jest na podstawie Jaaropgaaf, czyli dokumentu zawierającego dokładne informacje na temat osiągniętych w danym roku dochodów i sumie zaliczek pobranych na poczet podatku dochodowego. Pracownicy otrzymują go z reguły w połowie marca. Jeśli byłeś zatrudniony w kilku miejscach, konieczne będzie przedstawienie wszystkich kart. W przypadku braku Jaaropgaaf istnieje możliwość rozliczenia na podstawie ostatniego odcinka wypłaty.

Komu przysługuje zwrot podatku z Holandii?

Zwrot podatku przysługuje każdemu pracownikowi, od którego wynagrodzenia potrącono zbyt wysoką kwotę na poczet zaliczki dochodowej. Aby móc ubiegać się o odzyskanie nadpłaconych składek, niezbędne jest nie tylko dokonanie rozliczenia z Holandii, lecz także posiadanie BSN, czyli numeru identyfikacyjnego, który jest nadawany każdemu mieszkańcowi tego państwa.

Rozliczenie z Holandii a ulgi podatkowe

Dokonanie rozliczenia w Holandii wiąże się z możliwością ubiegania się o ulgi podatkowe. Wśród nich znajdują się:

  • ulga na dziecko do 12 roku życia dedykowana wyłącznie małżeństwom,
  • alimenty na dziecko i żonę,
  • zwrot kosztów dojazdu i zakwaterowania,
  • zwrot kosztów przebytych szkoleń i kursów,
  • zwrot kosztów leczenia własnego lub niepełnosprawnego dziecka,
  • zwrot odsetek kredytu hipotecznego.

Rozliczenie z Holandii – najważniejsze terminy

Sezonowi, niezameldowani pracownicy mają obowiązek dokonania rozliczenia z Holandii najpóźniej do 1 lipca. Jednak Królestwo Niderlandów umożliwia swoim mieszkańcom złożenie deklaracji nawet do 5 lat wstecz – w 2018 roku upływa więc termin doręczenia zeznania za zatrudnienie w 2013. Decyzja w sprawie ewentualnego zwrotu podatku jest wydawana w ciągu roku od dostarczenia wszystkich niezbędnych dokumentów do miejscowego urzędu skarbowego.

Rozliczenie podatku z Holandii – czy warto skorzystać z pomocy specjalistów?

Coraz więcej osób, które podjęły decyzję o emigracji zarobkowej, postanawia zostać w wybranym państwie na dłużej niż kilka miesięcy. Oprócz możliwości osiągnięcia wysokich zarobków i uzyskania różnych świadczeń, np. na dzieci, pracownicy mają także obowiązek dokonywania corocznego rozliczania z holenderskim urzędem skarbowym. Jednak jak wspomnieliśmy wcześniej, złożenie deklaracji pozwala na ubieganie się o zwrot nadpłaconego podatku dochodowego. O ile sama praca za granicą nie sprawia problemu, to poprawne wypełnienie zeznania owszem. W takich sytuacjach z pomocą przychodzą profesjonaliści, którzy specjalizują się w odzyskiwaniu pieniędzy swoich klientów i dokonywania w ich imieniu rozliczeń z Holandii. Skorzystanie z ich usług poleca się w szczególności pracownikom, którzy po raz pierwszy składają deklarację.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *