Trzylatek w przedszkolu – co czuje dziecko?

przedszkole białołęka

W życiu każdego rodzica przychodzi taki moment, kiedy to decyduje się on na posłanie swojego dziecka do przedszkola. Jedni twierdzą, że im wcześniej, tym lepiej. Inni natomiast obstają przy teorii, iż wczesne zaprowadzenie malucha do przedszkola to odbieranie mu dzieciństwa. Psychologowie i pedagodzy są zgodzi – dziecko, uczęszczające do przedszkola lepiej radzi sobie w późniejszym życiu zarówno w szkole czy w pracy, jak i w społeczeństwie. Czy trzyletnie maluchy powinny rozpoczynać swoją przedszkolną „karierę”? A może lepiej zacząć od żłobka? Sprawdź, co czuje twoje dziecko w przedszkolu.

Złe dobrego początki

Zacznijmy od żłobka. Tego typu placówki dostosowane są do potrzeb naprawdę małych dzieci. Wielu rodziców decyduje się na wybranie żłobków ze względu na chęć szybkiego podjęcia pracy zawodowej. Nie zawsze bowiem możliwe jest zatrudnienie niani czy powierzenie opieki nad dzieckiem babci, cioci lub innym krewnym. Żłobek to dobre wyjście nie tylko ze względu na swobodę, jaką daje rodzicom. W żłobku dziecko poznaje nowe środowisko i stosunkowo szybko się do niego przyzwyczaja. Taki maluch o wiele lepiej czuje się wśród innych dzieci czy opiekunów. Przekraczając próg przedszkola wie już, co może go tam czekać. Zna zasady działania w grupie i ma świadomość, że w przypadku kłopotów powinien zwrócić się do opiekuna. To duży bagaż doświadczeń dla trzylatka, jednak dziecko, uczęszczające wcześniej do żłobka, ma ogromną przewagę nad maluchami, które po raz pierwszy zostają przyprowadzone do przedszkola.

Co czuje trzylatek w przedszkolu?

Nowe, zupełnie obce miejsce z tłumem dzieci i obcymi dorosłymi. Posiłki w innych godzinach niż dotychczas, samodzielne korzystanie z toalety czy zmienianie ubrań, zmiana dotychczasowego trybu dnia, do tego hałas, gwar, krzyk, a nade wszystko brak mamy. Powyższe czynniki sprawiają, że trzylatek, który pierwszy raz przekracza próg przedszkola czuje się zdezorientowany. Nie wie, co będzie się z nim działo w ciągu kilku kolejnych godzin. Nie rozumie, dlaczego rodzice go tu zostawili. Nie chce nawiązywać kontaktu z opiekunem, który jest uosobieniem braku poczucia bezpieczeństwa. Jedyne, o czym myśli to powrót do domu, choć ta perspektywa jest dla niego niepewna. W końcu mama go tu zostawiła i mimo jej zapewnień, nie ma pewności, czy rzeczywiście wróci. Pierwsze dni przedszkola mogą być dla dziecka prawdziwym koszmarem.

Dezorientacja i brak poczucia bezpieczeństwa mogą opóźnić przystosowanie się dziecka do przedszkola, ale też na jakiś czas spowolnić jego rozwój. Przedszkole to miejsce, w którym maluch zostaje pozbawiony intymności, towarzyszącej mu w domu. Dodatkowo musi nauczyć się porozumiewać z obcymi dziećmi, a także z obcymi dorosłymi, co w wieku trzech lat jest bardzo trudne. Ponadto wiele czynności, jak jedzenie czy włożenie spodni po wizycie w toalecie, musi wykonywać samodzielnie, a nie zawsze doskonale sobie z nimi radzi. To wszystko sprawia, że w pierwszych tygodniach w przedszkolnych szatniach odbywają się dantejskie sceny.

Jak przygotować dziecko do przedszkola?

Jeśli decydujemy się na wysłanie naszej pociechy do przedszkola, musimy przede wszystkim pamiętać o tym, by wykształcić w niej jak największą samodzielność. Jedzenie sztućcami, korzystanie z toalety, przebranie się w piżamki, a także umiejętność samodzielnego spędzania czasu to ważne sprawności, które przyczynią się do tego, iż twoje dziecko poczuje się swobodniej w nowej sytuacji. Będzie wiedziało, jak zachować się przy stole czy w łazience, co złagodzi nieco poczucie braku bezpieczeństwa.

Inną ważną umiejętnością, która z pewnością pomoże dziecku lepiej poczuć się w nowym środowisku jest mowa. Każdy maluch rozwija się inaczej, a ich sprawność w mówieniu może być różna, nawet jeśli dzieci są w tym samym wieku. Aby pomóc twoim pociechom, zacznij do nich mówić. Układaj pełne zdania proste i złożone. Zacznij zwracać się do nich jak do dorosłego i oczekuj podobnych odpowiedzi. Umiejętność mówienia rozwijają też wyliczanki czy piosenki, które możesz ćwiczyć z twoim dzieckiem. Ponadto warto przed snem przeczytać mu bajkę. Dobrym rozwiązaniem są także audiobooki, które większość dzieci wręcz uwielbia. Ćwiczenie rozmowy i komunikacji to klucz do sukcesu!

Okres adaptacyjny w przedszkolu

Wiele placówek, zarówno prywatnych, jak i państwowych oferuje możliwość odwiedzenia przedszkola przed rozpoczęciem roku szkolnego. To idealna okazja na poznanie budynku, pokazanie dziecku sali, szatni, toalet i placu zabaw. Ponadto w tym czasie warto przećwiczyć drogę do i z przedszkola tak, aby dziecko było jak najbardziej obeznane z tym, co je czeka.

Jedną z placówek, oferujących okres adaptacyjny, jest przedszkole Misio na Tarchominie. Przedszkole Białołęka co roku zaprasza do siebie rodziców wraz z dziećmi, które od nowego roku szkolnego rozpoczną uczęszczanie do przedszkola. W okresie adaptacyjnym maluchy mogą poznać swoich opiekunów, obejrzeć zabawki, przespacerować się po budynku przedszkolnym, a nawet wziąć udział w zajęciach, co w przyszłości zmniejszy ich stres przed nieznanym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *