Serwis VW Warszawa radzi: kiedy zmienić opony na zimowe?

serwis vw warszawa

Listopad to czas, gdy wielu kierowców rozważa wymianę opon z letnich na zimowe. To właśnie teraz rozpoczyna się wzmożony ruch w serwisach samochodowych i punktach wulkanizacyjnych. Zapytaliśmy ekspertów z serwisu VW w Warszawie, kiedy powinniśmy zmienić opony z letnich na zimowe. Specjaliści nie pozostawiają złudzeń – zima, nie może zaskakiwać kierowców.

Zmiana opon? Czekam do pierwszego śniegu!

To zdanie, które powtarza wielu kierowców. Specjaliści z serwisu VW Warszawa – Auto Pawlikowscy – twierdzą, że zima zazwyczaj zaskakuje nie tylko drogowców, lecz także kierowców. Budzimy się rano, wyglądamy przez okno, a naszym oczom ukazuje się drobny, lepki, śliski i mokry biały puch. Wielu kierowców wpada wówczas w panikę, ponieważ nie zdążyli oni zmienić opon z letnich na zimowe. Tymczasem wymiany tej należy dokonać o wiele wcześniej, kiedy wciąż mamy jeszcze do czynienia z dodatnimi temperaturami.

W wielu krajach europejskich istnieją normy prawne, zawierające konkretne daty, odnoszące się do zmiany opon z letnich na zimowe. W Polsce nie ma takich regulacji, a wszyscy liczą na zdrowy rozsądek kierowców. Zdaniem ekspertów z serwisu VW Warszawa wyznacznikiem wymiany opon powinna być temperatura powietrza. Przytaczają w tym miejscu tzw. „regułę siedmiu stopni”. – Przy temperaturze ok. 10 stopni możemy już zmienić opony z letnich na zimowe bez obaw, że ulegną one zniszczeniu. Kiedy średnia dobowa temperatura spada poniżej 7 stopni, wymiana opon jest już więcej niż zalecana. W takich warunkach opona zimowa zachowuje elastyczność, podczas gdy letnia jest już zbyt twardamówi specjalista z serwisu VW Warszawa.

Skuteczność i żywotność opon zimowych

Opony zimowe zawierają większą ilość krzemionki, co sprawia, że są bardziej elastyczne. Dzięki temu lepiej sprawdzają się w trudnych warunkach, kiedy nawierzchnia pokryta jest śniegiem lub warstewką lodu. Warto jednak pamiętać, że z roku na rok ilość krzemionki w oponach się wytrąca, przez co opony zimowe tracą swoje właściwości. Z tego powodu należy je wymieniać średnio co 5 lat. Wielu kierowców zwraca uwagę wyłącznie na głębokość bieżnika, biorąc to za główny wyznacznik zakupu nowych opon. Efektem takiego podejścia jest korzystanie z opon zimowych, które wcale nie sprawdzają się lepiej niż te letnie.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *